Cijena zlata nastavlja se penjati prema novom rekordu i gotovo je dosegnula 3000 dolara za uncu. Rast nije ograničen samo na dolar, budući da zlato također doseže nove vrhunce u drugim valutama. Osim zlata, nedavno su porasle i cijene srebra i platine, što ukazuje na solidno tržište plemenitih metala općenito. Povećan interes za zlato prvenstveno je rezultat geopolitičke neizvjesnosti, sve većih inflatornih pritisaka i porasta rizika na financijskim tržištima.
Kretanje cijene zlata u USD po troy unci tijekom posljednja tri mjeseca (LBMA popodnevni fiksing)
Izvor: lbma.org.uk
Velik dio potražnje za zlatom dolazi od središnjih banaka koje već treću godinu zaredom otkupljuju više od 1000 tona zlata godišnje. U 2024. središnje su banke kupile 1045 tona zlata, potvrđujući svoj trend diversifikacije i strateški odmak od američkog dolara. Ulagači se sve više okreću zlatu kao sigurnom utočištu u vrijeme tržišne volatilnosti i nesigurnosti.
Kretanje cijene zlata često je u snažnoj korelaciji s kretanjem kamatnih stopa. Konkretno, monetarna politika Sjedinjenih Država ima veliki utjecaj na cijene plemenitih metala. Iako je američka središnja banka (FED) za sada ostavila kamatne stope nepromijenjene, čini se da se predsjednik Donald Trump zalaže za smanjenje. Eventualno smanjenje kamatnih stopa dalo bi dodatni poticaj za daljnji rast zlata. Osim toga, trgovinske carine i sankcije povećavaju inflatorne pritiske, dodatno jačajući zlato kao zaštitu od devalvacije valute.
Srebro, koje obično prati cijenu zlata, također je ojačalo, dosegnuvši najvišu tromjesečnu vrijednost od 31,50 dolara za uncu. Probije li se srebro iznad 35,20 USD, možemo očekivati još veći rast jer bi to označilo ulazak u treću fazu bikovskog trenda. Industrijska potražnja za srebrom i dalje je jaka, a zalihe su ograničene, što dodatno podupire cijenu. Industrijska potražnja za srebrom prošle je godine dosegla rekordnu razinu i nastavlja rasti, dok je ponuda srebra blago porasla u odnosu na prethodnu godinu, ali znatno premalo da bi uhvatila korak s potražnjom. Dugoročno gledano, očekuje se da će srebro nadmašiti zlato, jer se u prošlosti događalo da je srebro nadmašilo zlato u kasnijim fazama tržišta bikova. Platina, koja je bila relativno slaba veći dio 2024., osjetno je ojačala posljednjih mjeseci, dosegnuvši najvišu razinu u tri mjeseca. Daljnji rast cijene platine bit će važan dodatni faktor koji može ojačati cijeli sektor plemenitih metala.
Tržište plemenitih metala sve više odražava dugoročni ciklus rasta, ovo je treći dugoročni bikovski trend i vjerojatno je najizraženiji od tri (poznat kao “zlatna groznica”). Od najniže cijene zlata u 2023. do najviše cijene u ovoj godini, cijena zlata je porasla za više od 50 posto. Tijekom proteklih 6 i pol godina cijena zlata je porasla za 140 posto u dolarima. Analiza povijesnih ciklusa pokazuje da zlato trenutačno ponavlja uzorke iz prošlih razdoblja rasta, poput onih između 1970.-1980. i 2001.-2012. Ovi ciklusi upućuju na to da je sadašnja faza tek uvod u još snažniji rast, koji bi se mogao nastaviti barem ove i sljedeće godine. U prošlim slučajevima, zlato je postiglo više od 50% rasta u dvije godine tijekom završne faze bikovskog trenda.
Jedan od ključnih čimbenika koji utječu na tržište plemenitih metala su geopolitičke napetosti. Trgovinske carine koje je uvela američka administracija izazvale su izvanrednu situaciju na tržištu zlata jer su mnogi institucionalni ulagači, a posebno središnje banke, pokušale prenijeti zlatne rezerve u SAD i prije nego što su carine uvedene. Ova masovna migracija zlata uzrokovala je ozbiljne poremećaje u Engleskoj banci, koja tradicionalno drži velike količine zlata u ime raznih država i financijskih institucija. Zapravo, to je uzrokovalo nestašicu fizičkog zlata u Londonu, što je dovelo do neuobičajenih kretanja na tržištu terminskih ugovora. Zbog ove izvanredne potražnje, buduće (forward) cijene zlata počele su se trgovati ispod promptnih cijena, što je neobična situacija na tržištu zlata. Inače, zlato se ubuduće prodaje po višim cijenama zbog troškova skladištenja i financiranja, ali ovaj put je panika bila tolika da su kupci radije odmah platili višu cijenu, samo kako bi osigurali isporuku zlata prije uvođenja carina.