Pregled tržišta plemenitih metala – Ožujak 2025

Ožujak 2025. obilježio je povijesni napredak za zlato, premašivši granicu od 3000 USD po unci. Ovaj impresivni rast koincidirao je s oštrim padom vrijednosti na burzi, padom kamatnih stopa, kriptovaluta i američkog dolara. Zlato se tako još jednom dokazalo kao ključno sigurno utočište u razdoblju neizvjesnosti i geopolitičkih napetosti. Cijena srebra dosegla je novi višemjesečni maksimum te se vrlo približila listopadskom vrhuncu, odnosno 35 dolara za troy uncu. Na tržištu već postoje očekivanja da bi srebro, ako se ovo tehničko ograničenje probije, moglo ubrzati prema svojoj povijesnoj vrijednosti od oko 50 USD po troy unci.

Trend cijene srebra od 1970., u USD po troy unci


Izvor: lbma.org.uk

Zlato je dobilo 50 posto na vrijednosti od veljače 2024., potvrđujući da smo u eksplozivnoj fazi bikovskog trenda. U međuvremenu, središnje banke nastavljaju intenzivno povećavati svoje rezerve zlata. Prema Svjetskom vijeću za zlato (WGC), središnje banke su povećale svoje rezerve za dodatnih 18 tona na globalnoj razini u siječnju 2025., nastavljajući višegodišnji trend intenzivne kupnje. Tijekom posljednje tri godine središnje su banke kupile više od 1000 tona zlata godišnje, potvrđujući globalno povjerenje u zlato kao pohranu vrijednosti. Kina se posebno ističe u kupnji monetarnog zlata.

Nedavno smo svjedočili masovnoj migraciji fizičkog zlata iz Londona u SAD. Ova promjena izazvala je gotovo izvanrednu situaciju na europskom tržištu zlata i signalizirala moguće velike promjene u budućoj ulozi zlata u globalnom monetarnom sustavu. Postoje nagađanja da SAD razmatra veliku promjenu uloge američkog dolara u globalnoj trgovini, što bi moglo dovesti do revizije vrijednosti zlata. Ako bi se ovaj scenarij ostvario, cijena zlata mogla bi se popeti znatno više. Tome u prilog ide i činjenica da Donald Trump želi fizički provjeriti zlatne rezerve u Fort Knoxu. Ondje je trenutačno pohranjeno otprilike 147,3 milijuna unci zlata, što predstavlja više od polovice američkih zlatnih rezervi. Vrijednost ovog zlata trenutno se procjenjuje na oko 445 milijardi dolara.

Povećanje carina ima značajan utjecaj na tržište plemenitih metala i može dodatno podržati više cijene plemenitih metala. Na primjer, Kanada je veliki proizvođač zlata, a zlatnici Canadian Maple Leaf vrlo su popularni među američkim ulagačima. Uvoz tih zlatnika bio bi skuplji uvođenjem viših carina, a time i njihova cijena. Meksiko je najveći svjetski proizvođač srebra, a većina srebra koje se koristi u Sjedinjenim Državama dolazi iz inozemstva, čak 80 posto iz Meksika. Više carine bi definitivno značile više cijene srebra u SAD-u. Istodobno se očekuje nastavak nestašice srebra na tržištu, budući da je potražnja za njim u industriji, posebice u sektoru solarne energije, već petu godinu zaredom veća od ponude.

Paladij i platina su u posljednje vrijeme nešto nestabilniji, a platina se i dalje suočava s izazovima potražnje u automobilskoj industriji, gdje se tehnologije postupno mijenjaju prema povećanju proizvodnje električnih vozila. Cijena paladija doživjela je ogroman porast posljednjih godina zbog njegove upotrebe u katalizatorima automobila. Nakon razdoblja velikih oscilacija, cijena paladija konačno se donekle stabilizira.

Izgledi za budućnost i dalje su vrlo optimistični, navode autori mjesečnog financijskog izvješća The Aden Forecast. Fundamentalne i tehničke analize pokazuju da bi bikovski trend na tržištu zlata mogao potrajati barem do kraja 2026. godine. Trenutno se čini da smo u fazi ubrzanog uspona, što znači da unatoč mogućim kratkoročnim korekcijama cijene zlata ima smisla zadržati postojeća ulaganja u zlato ili ih postupno povećavati. Zlato ima snažnu podršku na 2.760 dolara za troy uncu, i barem dokle god ostaje iznad 2.900 dolara za troy uncu, ne očekuju se veće korekcije. U svakom slučaju, svaki pad vrijednosti zlata odlična je prilika za kupnju za dugoročnu sigurnost i profitabilnost.

Srebro trenutno ima snažnu podršku na 31,50 dolara za troy uncu. Odnos između cijene srebra i cijene zlata trenutno pokazuje znakove preokreta, što znači da bi cijena srebra vrlo brzo mogla početi ostvarivati ​​znatno veće relativne povrate od zlata. Zlato i srebro ostaju ključni u zaštiti investicijskog portfelja svakog pojedinca od fluktuacija tečaja, inflacije te ekonomske i geopolitičke neizvjesnosti. Toga dobro znaju i središnje banke, koje su dobro upućene u sve ekonomske i političke prilike u svijetu, zbog čega već desetljećima gomilaju zlato u međunarodnim rezervama, jasno signalizirajući pojedincima investicijske odluke.

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.